Historie novinek

Efektivita vykládky – očekávaná analýza stavu v ČR je hotová

16.9.2014

První ročník soutěže Speed Docking, organizovaný u nás Česko-slovenskou iniciativou ECR, přinesl velmi zajímavá data o schopnosti zúčastněných firem efektivně plánovat a řídit logistické operace. O konkrétních výsledcích hovoří Tomáš Martoch, koordinátor iniciativy ECR v ČR a SR.

Které parametry byly v rámci soutěže měřeny, jaká data byla sbírána?

V průběhu 10 týdnů, kdy soutěž probíhala, byly sbírány informace o jednotlivých závozech do 40 největších distribučních center. Sledoval se celkový cyklus vykládky – od okamžiku, kdy kamion vjíždí do prostoru DC, až po jeho návrat na veřejnou komunikaci včetně všech probíhajících operací – nahlášení příjezdu, čekání na vykládku a samotné vykládky, přejímky, potvrzení dokumentů, nakládky vratných obalů a tak dále. V případě, že nebyl realizován celovozový závoz, byly vykládky přepočítány na plný kamión.

V soutěži se dále sleduje dodržování závozových oken a trvání vykládky v závislosti na dodržení závozového okna, využívání standardní GS1 logistické etikety na paletě a elektronické komunikace dodacího listu zprávou DESADV. Dodavatelské společnosti, které podpořily realizaci soutěže, získávají rovněž velmi podrobný přehled, jak jsou realizovány jejich závozy v porovnání s dalšími účastníky, jak dlouho trvá vykládka v závislosti na její velikosti, či na časovém období.

Jak si české firmy z hlediska rychlosti vykládky stojí v porovnání se zahraničním?

Pro nikoho asi není překvapením, že cyklus vykládky trvá u nás násobně déle než v zahraničí. Díky výsledkům soutěže je však nyní možné analyzovat příčiny a společně pracovat na zlepšeních. Z výsledků vycházíme docela dobře co se týče využívání kapacit kamiónů. Optimismus však mírně brzdí to, že soutěž u nás probíhala pouze v rámci největších DC.

Co by české společnosti měly dělat pro vyšší efektivitu vykládky?

Na základě zkušeností z realizace soutěže Speed Docking a ve spolupráci organizací CAROZ, Connekt, GS1 a ECR byl vytvořen Innovation model, obsahující klíčové oblasti a aktivity na které se musí dodavatelé, obchodní řetězce a poskytovatelé logistických služeb zaměřit. Pak je možné dosahovat každoročních zlepšení o 25 %, jak potvrzují výsledky z Nizozemí. Jsem velmi rád, že na konferenci LOG-IN vystoupí pan Wouter Clermonts, který představí kompletní výsledky soutěže včetně porovnání se zahraničím. Účastníci konference LOG-IN tak budou mít jedinečnou příležitost získat podrobné informace jak o soutěži a jejím proběhu, tak i o nejlepší praxi distribuční logistiky.

 

Zdroj: www.logisticsatoz.com



 
 

 






Centrum přeprav - poptávkový systémCentrum přeprav
Specializovaný poptávkový systém

www.centrum-preprav.cz